SECŢIILE ŞTIINŢIFICE ALE ACADEMIEI ROMÂNE

Preşedinţii secţiilor ştiinţifice ale Academiei Române


Secţia de Filologie şi Literatură Acad. Eugen Simion
(eugen.simion@fnsa.ro)
  Secretar științific: dr. Liliana Gregorian Tel: 021 212 86 40 /153; 021 650 40 10
gregor@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Istorice şi Arheologie Acad. Dan Berindei
 
  Secretar științific: Cristian Bobicescu Tel: 021 212 86 29, 021 212 86 40 /125
cbobicescu@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Matematice Acad. Viorel Barbu
(vb41@uaic.ro)
Acad. Romulus Cristescu (președinte de onoare)
  Secretar științific: dr. Gabriela Marinoschi Tel: 021 212 86 40 /143
gabriela.marinoschi@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Fizice Acad. Nicolae Victor Zamfir
(zamfir@tandem.nipne.ro)
  Secretar științific: dr. Nadia Mezincescu Tel: 021 650 40 00, 021 212 86 40 /101
nadia@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Chimice Acad. Marius Andruh
  Secretar științific: dr. Teodora Staicu Tel: 021 212 86 65, 021 212 86 40 /175
teos@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Biologice Acad. Maya Simionescu
(maya.simionescu@icbp.ro)
  Secretar științific: dr. Liliana Gregorian Tel: 021 650 40 10, 021 212 86 40 /153
gregor@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Geonomice Acad. Nicolae Panin
(panin@geoecomar.ro)
  Secretar științific: dr. Titus Brustur Tel: 021 212 86 65, 021 212 86 40 /152
tibrus45@yahoo.com

Secţia de Ştiinţe Tehnice Acad. Dorel Banabic
(banabic@tcm.utcluj.ro)
 
  Secretar științific: dr. ing. Dinu Bratosin Tel: 021 212 86 60, 021 212 86 40 /195
bratosin@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Agricole şi Silvice Acad. Cristian Hera
(hera@acad.ro , asashera@asas.ro)
Acad. Valeriu Cotea (președinte de onoare)
  Secretar științific: dr. ing. Adrian Peticilă Tel: 021 212 86 55, 021 212 86 40 /110
0723 247 606
apeticila@yahoo.com

Secţia de Ştiinţe Medicale Acad. Victor Voicu
 
  Secretar științific: dr. Alexandrina Emilia Popescu Tel: 021 212 86 61, 021 212 86 40 /146
apopescu@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Economice, Juridice şi Sociologie Acad. Mugur Isărescu
Acad. Tudorel Postolache (preşedinte de onoare)
  Secretar științific: prof. dr. Emilian M. Dobrescu Tel: 021 212 86 48, 021 212 86 40 /190,
0744 633 483
dobrescu@acad.ro

Secţia de Filosofie, Teologie, Psihologie şi Pedagogie Acad. Alexandru Surdu
  Secretar științific: prof. dr. Marin Aiftincă Tel: 021 212 86 40 /105
aiftinca@acad.ro

Secţia de Arte, Arhitectură şi Audiovizual Acad. Răzvan Theodorescu
  Secretar științific: dr. Marian Lupașcu Tel:  021 212 86 30, 021 212 86 40 /127
Fax: 021 312 53 42
arte@acad.ro

Secţia de Ştiinţa şi Tehnologia Informaţiei Acad. Florin Gheorghe Filip ( , )
(ffilip@acad.ro)
  Secretar științific: Dr.ec.ing. Viorel Gaftea Tel: 021 312 60 58, 021 212 86 40 /161
viorel.gaftea@acad.ro
     

 FILIALELE ACADEMIEI ROMÂNE

Preşedinţii Filialelor Academiei Române


Filiala din Iaşi Prof. dr. Mihail Voicu (interimar)
membru corespondent al Academiei Române
  Iaşi, Bdul. Carol I nr. 8
cod 700505
Tel:0232/41 05 61, Fax:0232/21 11 50
    Email: arfi_secretariat_stiintific@yahoo.com
Web: http://home.acadiasi.ro/ro

Filiala din Cluj Acad. Emil Burzo
  Cluj-Napoca, Str. Republicii nr. 9
cod 400015
Tel:0264/59 23 63, Fax:0264/59 68 89

Filiala din Timişoara Acad. Păun Ion Otiman
  Timişoara, Bdul Mihai Viteazul nr. 24
cod 300223
Tel:0256/49 18 16, Fax:0256/49 18 16

 

copyright © Academia Română 2006

copyright © Academia Română 2006